SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Łączniki, Włączniki, Wyłączniki schodowe - Jak działają? Jak je podłączyć?

2021-08-18
Łączniki, Włączniki, Wyłączniki schodowe - Jak działają? Jak je podłączyć?

Spis treści:

1. Jak działa włącznik schodowy?

2. Do czego wykorzystujemy włącznik schodowy?

3. Jak podłączyć włącznik schodowy?

4. Włączniki schodowe bez zmiany instalacji, bez instalacji schodowej.

 

Włączniki schodowe

1. Jak działa włącznik schodowy?

Włącznik, wyłącznik a fachowo łącznik. Jest to element oświetlenia, który umożliwia sterowanie.

O ile podłączenie jednego zwykłego włącznika jest proste i każdy po chwili zastanowienia się sobie z tym poradzi o tyle połączenie włącznika schodowego jest na początku troszkę bardziej skomplikowane, gdy zrozumiemy zasadę działania, poradzimy sobie z tym bez problemu. 

 

2. Do czego wykorzystujemy włącznik schodowy?

Jak sama nazwa mówi, najczęściej stosujemy go w celu sterowania punktem oświetleniowym na schodach, który sterowany jest z dwóch miejsc (z góry i z dołu). Kolejne zastosowanie to duże pomieszczenie, długi korytarz, przy wejściu do sypialni oraz przy łóżku, włączniki te świetnie sprawdzą się w takich miejscach, poprawiając bezpieczeństwo oraz zwiększając komfort korzystania z tych pomieszczeń.

3. Jak podłączyć włącznik schodowy?

Po pierwsze nasza instalacja musi być odpowiednio przygotowana, to znaczy pomiędzy puszkami, do których zamontujemy włączniki, muszą być poprowadzone trzy przewody fazowe, z których 2 będą przewodami roboczymi (potrzebnymi tylko przy włącznikach schodowych). Łatwo zatem wydedukować, że do każdego włącznika podłączone są 3 przewody. W nowym instalacjach, przez puszkę (tylko jedną z dwóch) przechodzić będzie także przewód neutralny oraz uziemienie, które podłączane są do lampy.

Na powyższym schemacie widzimy, że przewód zielony (uziemienie) oraz przewód niebieski (neutralny) przechodzą przez puszkę pomijając włącznik, natomiast przewód brązowy podłączony jest do włącznik z którego dwa przewody fazowe robocze idą do drugiego włącznika od niego, do naszej puszku wraca jeden przewód fazowy, który następnie wychodzi na oprawę oświetleniową.

4. Włączniki schodowe bez zmiany instalacji, bez instalacji schodowej.

Co jeżeli chce włączać oświetlenie z innego miejsc a moja instalacja nie jest przygotowana pod włączniki schodowe?

Rozwiązaniem takiego problemu mogą włączniki bezprzewodowe Wifi, w których możemy ustawić odpowiednią automatyzacje, która da taki sam efekt jak zwykłe włączniki i instalacja schodowa. Zamiast korzystać z instalacji przewodowej pomiędzy włącznikami sygnał będzie przekazywany przy pomocy sieci WiFi. 

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO ARTYKUŁU Z DOKŁADNYM OPISEM PODŁĄCZENIA INTELIGENTNYCH WŁĄCZNIKÓW SCHODOWYCH WIFI - dowiesz się tutaj o alternatywnym rozwiązaniu dla włączników schodowych. Jeżeli chcesz natomiast poznać inne sposoby inteligentnego sterowania oświetleniem kliknij tu:

INTELIGENTNE STEROWANIE OŚWIETLENIEM

 

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.98 / 5.00 1019 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-10
Dostawa i kamera ok
2024-07-05
Wszystko ok
pixel