SONOFF T0, T1, T2, T3 jako włącznik schodowy, krzyżowy. Schemat podłączenia

WŁĄCZNIK DOTYKOWY SONOFF TX JAKO WŁĄCZNIK SCHODOWY.
*nazewnictwo: pisząc „TX” mamy na myśli włączniki serii T0, T1, T2 i T3
Często pytacie czy da się to zrobić i jak to zrobić, już spieszymy z odpowiedzią. Żeby wszystko było jasne i zrozumiałe porównamy klasyczną instalacje jaką zapewne macie u siebie lub moglibyście mieć jeżeli to nowe mieszkanie lub dom z włącznikami schodowymi do instalacji z włącznikami Wi-Fi SONOFF z Seri TX (czyli T0, T1, T2 i T3)
Klasyczne włączniki schodowe
Zasada działania takiego włącznika, a raczej pary włączników jest prosta. Umieszczone na dwóch końcach obiegu przyciski uruchamiają lub wyłączają jedno źródło światła. Wszystko za sprawą obwodu elektrycznego przepływającego przez oba włączniki. Jeśli zostanie przerwany, światło gaśnie. Na poniższym schemacie widzimy ze w jednej z puszek elektrycznych (lewej) mamy:
-wszystkie przewody wchodzące z rozdzielni (brązowy, niebieski, zielony)
-przewody wychodzące do lampy (brązowy, niebieski, zielony)
-przewody od dodatkowego włącznika. (brązowy, brązowy, brązowy)
Powyższy schemat zrobiony jest dla instalacji z przewodem N (neutralnym) w puszce, w przypadku braku takiego przewodu nie będzie możliwości podłączenia włącznika SONOFF TX ze względu na zasadę jego działania. Jeżeli nad punktem sterowania mamy puszkę przy suficie to w 99% przypadków nie znajdziemy w puszce przewodu N (neutralnego).
Zasada działania SONOFF TX
Włączniki klasyczne nie mają wymagań aby podłączyć do nich przewodu fazowego (L) oraz neutralnego (N) co ma miejsce w przypadku SONOFF TX. Aby SONOFF TX działał poprawnie musi posiadać zasilanie czyli przewód fazowy (L) oraz przewód neutralny (N). Jest on wtedy zasilony i może wysterować przekaźnik, który przekazuje napięcie na Wyjście (L out) dzięki czemu włącza się oprawa oświetleniowa.
Do brzegu! - Czyli SONOFF TX jako włącznik schodowy
Aby podłączyć SONOFF TX jako włącznik schodowy jeden z przycisków powinien być podłączony jako klasyczny włącznik, który przekaże napięcie do oprawy aby ta się zaświeciła, natomiast drugi powinien być tylko zasilony bez fizycznego sterowanie oświetleniem Schemat takiego podłączenia możemy zobaczyć poniżej. Co zmieniło się względem klasycznych włączników? Jeden z przewodów fazowych został podpięty jako neutralny aby zasilić SONOFF TX w drugiej puszce
Konfiguracja i sterowanie
Jak sterować oświetleniem jeżeli fizycznie tylko jeden włącznik może włączyć światło? Przy pomocy scen. W aplikacji eWeLink na dole ekranu klikamy „scena” następnie przycisk „dodaj” lub ikonę „+” w prawym górnym rogu i ustawiamy scenę:
Jeśli
Klikamy: „dodaj” -> Inteligentne urządzenie -> nazwa naszego SONOFF TX 2 -> włączony
To
Klikamy: „dodaj” -> inteligentne urządzenie -> nazwa naszego SONOFF TX 1 -> włączony
Takie same warunki ustawiamy dla wyłączenia, czyli:
Jeśli
Klikamy: „dodaj” -> Inteligentne urządzenie -> nazwa naszego SONOFF TX 2 -> wyłączony
To
Klikamy: „dodaj” -> Inteligentne urządzenie -> nazwa naszego SONOFF TX 1 -> wyłączony
Podsumowując
W puszce elektrycznej musi być przewód N (neutralny) aby zasilić SONOFF TX
Włącznik SONOFF TX będzie działał poprzez stworzenie sceny (automatyzacji)
Poniżej dwa schematy obok siebie dla łatwego porównania.
Polecane

Dotykowy włącznik światła WiFi Sonoff T0 1C | 1-kanałowy

Dotykowy włącznik światła WiFi + RF433 Sonoff T1 2C | 2-kanałowy

Dotykowy włącznik światła WiFi + RF433 Sonoff T1 3C | 3-kanałowy
