Co może być Smart? - OŚWIETLENIE

Smart home, inteligentna instalacja – wyjaśniamy jak zacząć.
Smart home dla każdej osoby może znaczyć co innego, ale spróbujemy wyjaśnić podstawy które naszym zdaniem są ważne. Najprościej mówiąc Smart Home to automatyka budynkowa, czyli zestaw lub zbiór sprzętów elektronicznych, które możemy programować i sterować nimi zdalnie.
Co może być „Smart” w naszym mieszkaniu domu lub budynku?
- Oświetlenie
- Ogrzewanie
- Systemy bezpieczeństwa
- Małe AGD (oczyszczacz, nawilżacz, stacja pogodowa)
Oświetlenie jest elementem naszego Smart Budynku od którego najprościej zacząć przygodę z inteligentnymi instalacjami. Poniżej przykłady, z czego możemy korzystać żeby stworzyć nasz Smart Home.
Inteligentna żarówka, najłatwiejszy sposób aby rozpocząć przygodę ze Smart Home, montaż wygląda tak samo jak montaż zwyklej żarówki, czyli po prostu wkręcenie jej w gniazdo, następnie wystarczy pobrać dedykowaną aplikacje, połączyć się z siecią Wi-Fi i wyszukać żarówkę w aplikacji i gotowe, od teraz możesz sterować swoim oświetleniem zdalnie.
Jeszcze łatwiejszą czynnością jest instalacja inteligentnego gniazdka sterowanego bezprzewodowo. Wystarczy wpiąć takie gniazdko do klasycznego gniazdka w ścianie (lub przedłużacza) i podłączyć do niego urządzenie którym chcemy sterować. Na przykład lampę, do której jest trudny dostęp. Przy pomocy kilku kliknięć w aplikacji łączymy się z urządzeniem i gotowe, nasza lampa w salonie staje się inteligenta i jest sterowalna za pomocą aplikacji.
Kolejny sposób, który jest bardzo podobny do poprzedniego to sterowalne gniazdo żarówki. Gniazdo wkręcamy w gwint lampy, a następnie w gniazdo wkręcamy zwykłą żarówkę. Plusem tego rozwiązania jest to że możemy stosować zwykłe żarówki. Tutaj podobnie jak w przypadku inteligentnej żarówki, wystarczy ściągnąć aplikacje, połączyć się z siecią wifi, wprowadzić gniazdo w tryb parowania i wyszukać je w dedykowanej aplikacji.
Bezprzewodowy włącznik ścienny
Czwartym sposób na sterowanie oświetleniem to sterowanie za pomocą włącznika bezprzewodowego, jedno z lepszych rozwiązań naszym zdaniem. Aby sterować oświetleniem w taki sposób, w miejsce zwykłego włącznika ściennego instalujemy włącznik, który komunikuje się bezprzewodowo np. po protokole Wi-Fi. Przewagą takiego rozwiązania jest to ze fizyczne wyłączenie oświetlenia przy pomocy włącznika ściennego nie odbiera nam możliwości sterowania oświetleniem poprzez aplikacje mobilną co występuje w przypadku inteligentnych żarówek. Gdy odcinamy prąd poprzez wyłączenie zwykłym włącznikiem nie ma możliwości włączenia żarówki przy pomocy aplikacji.
Podobnie jak w przypadku powyższych rozwiązań, konfiguracja jest niezwykle prosta. Wystarczy wprowadzić włącznik w tryb parowania przez dłuższe naciśniecie przycisku i następnie wyszukać go w aplikacji.
Przekaźnik do montażu w puszce
Dość popularne jest też zamontowanie bezprzewodowego przekaźnika/przełącznika pod naszym starym włącznikiem światła w puszce elektrycznej. Dzięki temu rozwiązaniu zostawiamy funkcjonalność jaka była do tej pory, czyli możemy włączać oświetlenie za pomocą tego samego przełącznika, który posiadamy oraz dodatkowo dodajemy opcje włączania przy pomocy aplikacji mobilnej.
Konfiguracja przebiega tak samo, wprowadzamy przekaźnik w tryb parowania, a następnie wyszukujemy go w aplikacji.
Podsumowanie
Jest wiele sposobów aby nasze oświetlenie było inteligentne, każdy z nich ma swoje plusy oraz minusy. Żarówka będzie najprostsza oraz najszybsza w instalacji, jednak włączniki ścienne będą dodawały więcej funkcjonalności do już istniejącej instalacji. Każdy powinien podejść indywidualnie jeżeli chodzi o dobór komponentów do sterowania oświetleniem. Nie bójmy się też przekaźników do montażu w puszce lub włączników ściennych, ich montaż jest bardzo prosty i mając podstawowe narzędzia instrukcje z pewnością sobie poradzimy!
O ogrzewaniu i bezpieczeństwie dowiemy się w kolejnych odcinkach ze względu na to żeby materiał był dobrze podzielony, pojawią się też dokładne instrukcje montażu włączników ściennych oraz przekaźników dopuszkowych.
Polecane

Sonoff MINI R2 | Przekaźnik dopuszkowy Wifi

Dotykowy włącznik światła WiFi + RF433 Sonoff T1 2C | 2-kanałowy
