SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak zmniejszyć rachunki za gaz? Wykorzystaj inteligentne sterowanie ogrzewaniem!

2022-01-31
Jak zmniejszyć rachunki za gaz? Wykorzystaj inteligentne sterowanie ogrzewaniem!

Jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Ceny gazu oraz energii elektrycznej wzrosły w zawrotnym tempie, dostając rachunek każdy przekonał się ile kosztuje gaz. Razem ze wzrostem cen tego surowca wzrosły również kwoty jakie trzeba zapłacić za ogrzewanie, rachunek wzrósł każdemu. W jaki sposób można oszczędzać gaz? 

Dobrym sposobem na zmniejszenie zużycia gazu jest odpowiednie (optymalne) ustawienie ogrzewania – czyli takie, w którym pomieszczenia będą miały komfortową dla nas temperaturę oraz będziemy zużywać najmniej energii do podgrzania tych pomieszczeń.

 

W poradniku omówimy dwa przypadki:

 

1.      Mieszkasz w domu w którym posiadasz kocioł gazowy i masz do niego swobodny dostęp

2.      Mieszkasz w mieszkaniu, i jedyna rzecz którą możesz regulować to termostaty grzejnikowe.

 

Wiele porad będzie miało zastosowanie w obydwu przypadkach, dlatego zaczniemy od nich a dopiero później zagłębimy się w szczegóły dotyczące mieszkań oraz domów.

Aby zachować optymalną komfortową temperaturę, nie tylko musimy ogrzać konkretne pomieszczenie, lecz również utrzymać w nim tę temperaturę.

 

Wyreguluj okna i drzwi: Skąd mam wiedzieć czy okno jest źle wyregulowane? Przyłóż rękę nie dotykając ramy na dole a później na górze okna, jeżeli poczujesz chłód to twoje okna wymagają regulacji. W oknach są śruby asymetryczne, których przekręcenie zazwyczaj o 90 do 180 stopni sprawia, że okno bardziej przylega do ramy przez co przedostaje się mniej powietrza. Takie rozwiązanie sprawia, że tracimy mniej energii , a jeżeli tracimy jej mniej, to mniejsza ilość energii potrzebna jest, żeby utrzymać te same warunki w domu.

 

Wietrz pomieszczenia intensywnie i krótko, otwórz okna na oścież i wietrz pomieszczenia kilka kilkanaście minut, tuż przed wietrzeniem zakręć zawory termostatyczne w kaloryferach. Wydaje Ci się to dziwne prawda? Chcesz oszczędzać a my mówimy żeby na maksimum otworzyć okna, przecież wtedy wpadnie bardzo dużo zimnego powietrza, to jak tu oszczędzać na ogrzewaniu?   

Już wyjaśniamy! Zwykłe głowice termostatyczne mają wbudowany sprężysty mieszek który wypełniony jest cieczą reagującą na ciepło. Gdy temperatura w pomieszczeniu maleje to spada ciśnienie wewnątrz mieszka, wtedy popychacz od zaworu może swobodnie przepchnąć sprężynę i otworzyć zawór. Właśnie taka sytuacja ma miejsce podczas długiego wietrzenia w przypadku braku zakręcenie głowicy. W tej sytuacji do kaloryfera płynie bardzo dużo gorącej wody, która ogrzewa powietrze które następnie ucieka przez otwarte okno – same straty.  

Do tego po zamknięciu okna, kaloryfer przez jakiś czas zanim zamknie zawór dalej podgrzewa powietrze i doprowadzamy do sytuacji przegrzania pomieszczenia, jest nam za gorąco wiec znów otwieramy okno i sytuacja się powtarza.

 

Jak zużywać mniej energii przez ustawienie kaloryferów?

 

Dobrym sposobem na oszczędzenie na energii jest lekkie przykręcenie głowic, gdy niema nas w domu nie musimy cały czas utrzymywać w nim 21 stopni, jeżeli temperatura spadnie do 18 stopni to będzie to realna oszczędność, zużyjemy w ten sposób mniej energii. Po powrocie do domu nie otwieraj też w pełni zaworów poprzez nastawę na najwyższą możliwą cyferkę, wystarczy że wrócisz głowicą do ustawionego wcześniej poziomu np. 3. Ten sposób oszczędzania energii jest bardzo efektywny, ale nie jest komfortowy, przed wyjściem musimy się przejść po całym mieszkaniu / domu by zmienić nastawy i to samo zrobić po powrocie. W dalszej części znajdziesz również rozwiązanie tego problemu.

Pamiętaj tylko, żeby nie zakręcać kaloryferów w pełni ani w pełni ich nie odkręcać z wyjątkiem wietrzenia pomieszczenia. W przypadku pełnego otwarcia zaworów znacznie zwiększasz ilość zużywanej energii, woda przepływająca przez kaloryfer rozgrzeje go a sama schłodzi się do niższej temperatury i źródło ciepła będzie potrzebowało więcej energii, żeby ją ponownie podgrzać – w przypadku kotła gazowego zużyjesz więcej gazu co przełoży się na wyższe rachunki. Pomieszczenie zostanie też najprawdopodobniej przegrzane, wiec będziesz długo czekać aby osiągnąć komfortową temperaturę.

 

Inteligentne automatyczne sterowanie ogrzewaniem

 

Wszystkie powyższe praktyki zmniejszą zużycie energii, co przełoży się również na wysokość rachunku. Pozostaje pytanie o twój komfort, żeby wdrożyć te wszystkie porady trzeba cały czas wykonywać wiele rzeczy, zmieniać nastawy, zakręcać głowice przy wietrzeniu – nie jest to komfortowa sytuacja, dlatego warto postawić na automatyczne sterowanie ogrzewaniem.

 

1. Mieszkanie

Inteligentne głowice termostatyczne zrobią to wszystko za Ciebie, ustawisz harmonogram, który pozwoli obniżać temperaturę w ciągu dnia tak, gdy niema Cię w domu oraz aby po powrocie do domu dom miał idealną temperaturę. W trakcie wietrzenia głowica wykryje otwarte okno i sama zakręci zawór,  przez co unikniesz strat ciepła. Oprócz tego w przypadku zmiany warunków np. ocieplenia na zewnątrz, mocnego słońca lub wizyty sporej ilości gości głowica sama dostosuje temperaturę do zadanej wartości, przez co możesz w zasadzie zapomnieć o regulowaniu nastaw kaloryferów.

 

2. Dom

W domu w którym masz dostęp do kotła gazowego, pompy ciepła czy innego źródła, które je wytwarza oprócz głowic grzejnikowych które są opisane w powyższym akapicie możesz zastosować Inteligentny termostat, tak aby również kontrolować kiedy i w jaki sposób twój kocioł podgrzewa wodę. Urządzenie na podstawie czujnika temperatury, który możesz podłączyć przewodowo lub bezprzewodowo będzie sterować załączaniem się ogrzewania. Tak samo jak w przypadku głowic, masz dostęp do harmonogramu, który w pełni pozwoli Ci ustawić godziny grzania a także temperatury, które chcesz osiągnąć.

 

Na jakie oszczędności możesz liczyć?

 

Korzystając z inteligentnego sterowania ogrzewaniem Netatmo możesz obniżyć zużycie nawet o 37% a zatem w twoim portfelu zostanie całkiem spora suma.

 

Zobaczmy jak wygląda to na przykładach:

 

Średni koszt ogrzania jednego metra kwadratowego w nowym mieszkaniu to ok 28zł rocznie.

W przypadku 50 metrowego mieszkania będzie to 1400 zł, a oszczędzić możemy 518 zł.

W przypadku 80 metrowego mieszkania oszczędzamy nawet 829 zł.

W przypadku 100 metrowego mieszkania to oszczędność nawet 1036 zł.

 

 

Średni koszt ogrzania jednego metra kwadratowego w dobrze ocieplonym domu to 41zł rocznie.

W przypadku 120 metrowego mieszkania będzie to 4920 zł, a oszczędzić możemy 1820 zł.

W przypadku 160 metrowego mieszkania oszczędzamy nawet 2427 zł.

W przypadku 200 metrowego mieszkania to oszczędność nawet 3034 zł.

 

Biorąc pod uwagę wzrosty cen energii warto zainwestować w inteligentne ogrzewanie, które pozwoli nam nie tylko zaoszczędzić, lecz również zachować idealny komfort w naszych pomieszczeniach.

Na powyższych przykładach dokładnie widać, jakie kwoty mogą  zostać w twoim portfelu.

W przypadku gdy prowadzisz przedsiębiorstwo i twoja taryfa nie jest regulowana jak w przypadku gospodarstw domowych, twoje oszczędności będą jeszcze większe.

 

Podsumowanie

 

Dobre praktyki:

-Wietrz krótko i intensywnie

-zarządzaj temperaturą, aby nie ogrzewać domu podczas twojej nieobecności

-Zainwestuj w inteligentne sterowanie ogrzewaniem  

 

Tego nie rób:

-Nie uchylaj okien na dłuższy czas

-Nie ustawiaj głowic termostatycznych w skrajnych pozycjach (minimum, maksimum)

 

Przeczytaj, jak dobrać układ sterowanie ogrzewaniem do swoich potrzeb: 

Dobór sterowania ogrzewaniem Netatmo - Inteligentny Termostat i głowice termostatyczne. Co wybrać?

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.98 / 5.00 968 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Wszystko ok
2024-05-04
Polecam. Obsługa zamówienia oraz obsługa reklamacji - jako osoba również pracujaca w e-handlu oceniam 5/5. Napewno tu wrócę ! Pozdrawiam
pixel