Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Smart Home, najważniejsze pytania i odpowiedzi

2021-11-13
Smart Home, najważniejsze pytania i odpowiedzi

Pytania które musisz sobie zadać zanim zaczniesz przygodę ze Smart Home!

Robisz remont? Wykańczasz mieszkanie? Co zrobić aby przygotować się i stworzyć najlepszą instalacje Inteligentnego domu?

Najlepszą? Czyli jaką?

Dopasowaną do Ciebie!

Poniżej znajdziesz listę zagadnień i tematów które warto znać na początku przygody z systemem Inteligentnego domu. Bardziej szczegółowe informacje o konkretnych przypadkach znajdziesz również na naszym blogu.

 

Najważniejsza rzecz w przypadku nowego domu

 

Jeżeli robisz remont lub wykańczasz nowe mieszkanie i nie wiesz jeszcze na jaki system inteligentnego domu się zdecydować zainstaluj w miejscach włączników światła „puszki z kieszonką” zamiast zwykłych puszek  elektrycznych, dzięki nim bez problemu zmieścisz większość modułów dostępnych na rynku i będziesz mieć możliwość stworzenia instalacji Smart Home gdy mieszkanie lub dom będą już w pełni wykończone w bardzo wygodny sposób, nie przejmując się brakiem ilości miejsca w puszkach.

Czy Twój inteligentny dom będzie przyjazny dla innych domowników?

 

Jeżeli nie mieszkasz sam to powinieneś pomyśleć jak instalacja Smart Home wpłynie na innych użytkowników twojego gospodarstwa domowego, pamiętaj, że inteligentna instalacja ma Ci pomóc oraz zwiększyć komfort twojego życia oraz innych domowników, dlatego powinna być intuicyjna i prosta. Przykładem nie przemyślanej instalacji może być zainstalowanie inteligentnych żarówek w głównych punktach oświetleniowych, w przypadku przełączenia włącznika aby zapalić światło żarówka może się nie włączyć, takie żarówki lepiej zastosować w lampach lub oprawach które nie będą głównymi źródłami światła, dużo lepszym pomysłem na zastosowanie inteligentnych żarówek jest użycie ich w elementach oświetlenia, dekoracyjnego które wykorzystujemy aby stworzyć w domu odpowiedni klimat lub nastrój, np. do oglądania filmu czy romantycznej kolacji.

Aplikacja z której obsługujesz swój dom powinna mieć także możliwość dodawania innych użytkowników, aby i oni mogli korzystać z wygody jaką jest sterowanie domem, dlatego warto postawić na producentów którzy to zapewniają np. Sonoff i ich aplikacja eWeLink, Aqara i aplikacja Aqara, Netatmo i ich aplikacje urządzenia Tuya lub SmartLife. Jeżeli jesteś posiadaczem telefonu z nadgryzionym jabłkiem, wart również zwrócić uwagę, czy podłączysz swoje urządzenia do aplikacji HomeKit, w pełni kompatybilne są z nią urządzenia Aqara oraz Netatmo.

Czy jest sens instalować system Smart Home w małym mieszkaniu?

 

Odpowiedz brzmi: TAK. W małe mieszkanie dosyć szybko się nagrzewa, przez co ciężko dobrze ustawić termostaty na kaloryferach, tak aby nie było za gorąco ani za zimno. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom, takim jak głowice termostatyczne Netatmo temperatura w pomieszczeniach będzie idealnie dopasowana do Ciebie. Inne elementy, takie jak sterowanie oświetleniem również ułatwią Ci codzienne funkcjonowanie dzięki zdalnemu wyłączaniu oświetlenia lub symulacji obecności w domu podczas wakacji. posiadając małe mieszkanie twój system inteligentnego domu będzie tańszy, ze względu na to że nie będziesz potrzebować aż tylu elementów.

Czy system Smart Home może zainstalować każdy elektryk?

 

Tak, systemu inteligentnego domu są bardzo proste w konfiguracji, najczęściej spotykaną trudnością jeżeli chodzi o instalacje jest podłączenie elektryczne danego urządzenia, wiele osób może nie czuć się pewnie i nie wiedzieć gdzie podłączyć jaki przewód, warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy elektryka, który wykona podłączenie, następnie samemu możemy w prosty sposób połączyć urządzenie z aplikacją lub również zlecić to instalatorowi, czynność ta jest jednak na tyle prosta ze warto zrobić to samemu i przy tym zaoszczędzić na usłudze za którą dodatkowo byśmy zapłacili. 

 

Czy sam będę mógł wprowadzić zmiany i skonfigurować system Smart Home?

 

Tak, systemy które znajdziesz w naszej ofercie są zaprojektowane w taki sposób aby użytkownik mógł sam je zainstalować oraz skonfigurować, wszystkie zmiany wprowadza się w darmowej aplikacji, jest to bardzo wygodne oraz szybkie rozwiązanie, które nie wymaga pomocy wykfalifikowanego inżyniera czy instalatora. 

Czy awaria jednego elementu system dalej działa?

 

Tak, urządzenia zaprojektowane są w taki sposób, ze w większości przypadków są samo wystarczalne (wyjątkiem są czujniki, które często wymagają bramki/centralki komunikacyjnej, dzieje się tak ponieważ posiadają one komunikacje po innym protokole niż wifi, który pozwala na znaczne zmniejszenie ilości wymian baterii podczas użytkowania) w przypadku awarii jednego włącznika lub czujnika nie działa tylko ten konkretny element i niema on wpływu na inne. 

 

Jakie korzyści będę mieć z systemu Smart Home?

 

Główne korzyści wynikające z posiadania systemu typu Smart Home, czyli instalacji inteligentnego domu to zwiększenie komfortu oraz ułatwienie codziennego funkcjonowania. Systemu Smart Home mają na celu automatyzowanie codziennych powtarzalnych czynności. W dzisiejszych domach oraz mieszkaniach jest coraz więcej różnego typu elektroniki oraz urządzeń którymi możemy sterować, w każdym pokoju mamy co najmniej kilka różnych punktów oświetleniowych, które najczęściej sterowane są oddzielnie, system sterowania oświetleniem może pomóc Ci gdy chcesz wyłączyć wszystko wychodząc z domu lub idąc spać, natomiast ustawiona scena* może włączyć konkretne oprawy oświetleniowe, które wybierzemy, tak aby przyjemnie oglądało nam się film.

 

*scena – automatyzacja, która pozwala za pomocą jednego kliknięcia wykonać kilka akcji jednocześnie, np. wyłączyć oświetlenie główne w salonie, przygasić oświetlenie w kuchni i do tego włączyć delikatne oświetlenie które zapewniają kinkiety.

 

Kolejnym ułatwieniem w przypadku oświetlenia może być zastąpienie kilku włączników zwykłych jednym włącznikiem z większą ilością kanałów.

 

Jeżeli chodzi o ogrzewanie to systemy Smart Home oferują nam nie tylko oszczędności, poprzez zmniejszenie rachunków, ale także lepsze samopoczucie, inteligentne głowice na grzejniki dbają o to aby temperatura w pomieszczeniach była na odpowiednim poziomie i aby pomieszczenie nie przegrzewało się co negatywnie wpływa na nasze samopoczucie.  

 

Inteligentne instalacje zmniejszają ilość urządzeń sterujących i dają możliwość sterowania poprzez aplikacje co znacznie ułatwia szybkie zarządzanie warunkami panującymi w naszym domu.

 

Który system Smart Home wybrać?

 

 Systemów inteligentnego domu na rynku jest bardzo wiele, każdy z nich ma swoje wady oraz zalety, nie istnieje cos takiego jak system idealny. To na czym warto się skupić to możliwości rozbudowy takiego systemu oraz możliwość podłączenia urządzeń innych producentów. Na początek polecali byśmy korzystanie z dedykowanych aplikacji, które pozwolą nam na poznanie danych rozwiązań a przez prostotę obsługi nie zniechęcą do korzystania z nich.

 

 Na początek warto zainteresować się takimi markami jak Sonoff, TuyaNetatmo czy Aqara.

 

  Z czasem warto jednak zastanowić się nad systemami typu Home Assistant, jest to system dla bardziej doświadczonych i zaawansowanych użytkowników dający możliwość połączenia urządzeń niemal wszystkich producentów w jeden, także tych wymienionych powyżej.

 

W którym etapie budowy trzeba zdecydować się na wdrożenie systemu Smart Home?

 

Instalacje Inteligentnego domu możemy stworzyć na każdym etapie budowy domu, jeżeli jednak jesteś jeszcze przed wykończeniem swojego domu lub mieszkania, warto w takiej sytuacji zastosować zamiast zwykłych puszek elektrycznych puszki z kieszonką, mają one dodatkowe miejsce, które ułatwi w późniejszym czasie schowanie w takiej puszce modułu do oświetlenia, rolet lub innego sterowania. Puszki te nie są niezbędne, jednak znacznie ułatwią Ci życie w przyszłości.

 

Dlaczego etap budowy niema znaczenia? Dlatego, że większość rozwiązań na rynku jest w tej chwili bezprzewodowa, czyli nie potrzebujemy łączyć wszystkich modułów w jednej dużej szafie automatyki, moduły systemu są rozproszone i instalowane lokalnie, np. we wspomnianej wyżej puszce eklektycznej pod włącznikiem.  

 

Czy urządzenia są awaryjne?

 

Zdążają się jednostkowe przypadki, jednak na tyle rzadko, że nie można powiedzieć ze systemy inteligentnego domu są awaryjne.

 

Jak wygląda sytuacja z gwarancją?

 

Wszystkie urządzenia zakupione u nas posiadają minimum 12 miesięcy gwarancji, natomiast znakomita większość podlega 24 miesięcznej gwarancji

 

Czy aplikacje systemów Smart Home są płatne?

 

Aplikacje dla urządzeń Sonoff, Aqara, Netatmo, TuyaArenti czy Yeelight są darmowe i dają możliwość pełnego sterowania i wykorzystania urządzeń do których są dedykowane.

 

Czy system może być rozbudowany w przyszłości?

 

Tak, na początku możesz zaopatrzyć się nawet w jeden czujnik i następnie sukcesywnie rozbudowywać swój inteligentny dom dokupując kolejne elementy.

 

Co w przypadku braku prądu?

W przypadku braku zasilania system Smart Home nie działa, ale nawet gdyby nie był on zainstalowany i tak nie ma możliwości sterowania żadnym urządzeniem.

Ważne natomiast jest to, że urządzenia pamiętają swoje konfiguracje, to znaczy, że nie trzeba ich konfigurować jeszcze raz, gdy zasilanie powróci, wszystko będzie jak dawniej.

 

Co mogę robić za pomocą systemu inteligentnego domu?

-sterować oświetleniem z dowolnego miejsca na ziemi

-podejrzeć temperaturę w pomieszczeniach i zmienić ją zdalnie

-sterować roletami

-włączać i wyłączać urządzenia elektroniczne zdalnie lub przez ustalony harmonogram, np. dzięki inteligentnym gniazdkom wyłączać ekspres do kawy lub telewizor na noc

-monitorować co dzieje się w domu lub poza nim dzięki kamerą

-zabezpieczyć się przed zalaniem

-zabezpieczyć się przed zapominaniem o otwartym oknie

-symulować obecność w domu podczas wyjazdu przez kontrolowanie oświetlenia

 

Czy mogę sterować moim inteligentnym domem zdalnie, nie przebywając w nim?

Tak, to także jedna z podstaw inteligentnych instalacji, masz do nich dostęp nie ważne czy jesteś w domu czy na drugim końcu świata. Aplikacja zapewnia Ci możliwość sterowania oraz podglądu stanu urządzeń w czasie rzeczywistym

 

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.98 / 5.00 990 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-13
Godni polecenia
2024-05-31
wszystko ok
pixel