Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak skalibrować sterownik ROLET TUYA WIFI lub ZIGBEE

2023-03-13
Jak skalibrować sterownik ROLET TUYA WIFI lub ZIGBEE

Jak zainstalować i skalibrować sterownik rolet TUYA WIFI oraz ZIGBEE

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na automatyzację swojego domu, a sterowanie roletami za pomocą inteligentnego systemu staje się coraz popularniejsze i jest jedną z pierwszych rzeczy o której myślimy w kontekście inteligentnego domu. W tym artykule omówimy kompletną konfigurację i integrację sterownika rolet Tuya WiFi, który umożliwia zdalne sterowanie roletami za pomocą smartfona, z przycisku ściennego czy asystenta głosowego. Przewodnik ten zapewni szczegółowe informacje techniczne i kroki do wykonania, abyś mógł w pełni wykorzystać potencjał tego urządzenia w swoim inteligentnym domu.

Wybór odpowiedniego sterownika rolet Tuya WiFi

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego sterownika rolet Tuya WiFi. Warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak zgodność z istniejącymi silnikami rolet oraz sposobem sterowania takimi silnikami. Twój silnik:

 • NIE posiada wbudowanej automatyki (bez sterowania radiem czy wifi)
 • JEST Sterowany napięciem 230V
 • NIE może być sterowany impulsowo

Podsumowując powyższe: potrzebujesz zwykłego prostego silnika 230V do rolet

Instalacja Sterownika

Sterownik rolet Tuya WiFi należy zainstalować zgodnie ze schematem podłączenia przewodów. Do podłączenia sterownika mogą przydać się dodatkowe przewody które pozwolą na połączenie przycisku ściennego ze sterownikiem oraz złączki kablowe, które ułatwią połączenie przewodów w puszce. 

Poniżej przykładowy schemat podłączenia sterownika rolet Wifi TUYA

Konfiguracja i kalibracja sterownika do rolet WiFi lub zigbee TUYA

Konfiguracja sterownika rolet Tuya WiFi Po zainstalowaniu sterownika rolet należy przejść do konfiguracji. Aby to zrobić, wykonaj poniższe kroki:

 1. Pobierz i zainstaluj aplikację mobilną Tuya Smart na swoim smartfonie.
 2. Zarejestruj nowe konto użytkownika w aplikacji Tuya Smart.
 3. Uruchom aplikację i dodaj nowe urządzenie, wybierając sterownik rolet Tuya WiFi.
 4. Podłącz sterownik do sieci WiFi, postępując zgodnie z instrukcjami w aplikacji.
 5. Utwórz nazwy dla poszczególnych rolet i skonfiguruj preferowane ustawienia.
 6. Zmierz czas otwierania się rolety od pełnego zamknięcia do pełnego otwarcia korzystając z stopera.
 7. W pełni zamknij roletę (na pasku musi pokazywać 0% otwarcia) a następnie wejdź w zakładkę ustawienia (settings) i kliknij ("Quick Calibration 1").
 8. Następnie kliknij "Next Step"
 9. Wpisz zmierzony czas otwierania dodając do niego 1 sekundę. Jeżeli zmierzony czas to 14 sekund, dodaj 1 sekundę i wprowadź wartość 15 sekund.
 10. Zapisz podany czas klikając "Next Step" - Gotowe!
 11. Otwórz i zamknij roletę aby zweryfikować czy w pełni się otwiera i zamyka, jeżeli nie, powtórz krok nr 9 zwiększając czas.

Integracja z innymi urządzeniami w aplikacji tuya korzystając ze scen

Integracja sterownika rolet z innymi urządzeniami i systemem inteligentnego domu W celu pełnej integracji sterownika rolet Tuya WiFi z innymi urządzeniami w Twoim inteligentnym domu, warto skorzystać z funkcji scen i automatyzacji dostępnych w aplikacji Tuya Smart. Przykładowo, możesz stworzyć scenę "Poranne otwieranie rolet", która otwiera rolety o określonej godzinie rano. Możesz również połączyć sterownik rolet z innymi urządzeniami, takimi jak czujniki ruchu, aby rolety automatycznie się zamykały, gdy nie ma nikogo w pomieszczeniu.

Aby to zrobić:

 1. Na głównym ekranie w prawym górnym rogu kliknij przycisk "+"
 2. Wybierz opcje nr 2 "dodaj scenę"
 3. Wybierz opcje z która ma wyzwalać naszą scenę np Wschód słońca, kolejno wybieramy: When weather changes -> Wschód i zachód słońca -> Wschód i następnie wybieramy czy równo o wschodzie, czy określony czas przed lub po
 4. Następnie klikamy pomarańczowy znak "+" obok napisu "Then"
 5. Klikamy "Run the device" (ikonka żółtej żarowki)
 6. Wybieramy nasz sterownik rolet
 7. Klikamy "Curtain Switch 1" i wybieramy "Open"
 8. Klikamy dalej
 9. Zapisujemy scenę, klikając przycisk "Zapisz"
 10. Potwierdzamy czy chcemy zacząć korzystać z tej sceny wybierając "Yes"

Gotowe, właśnie została utworzona scena, która otwiera rolety po określonym czasie po wschodzie słońca. Jeżeli chcesz zmienić parametry tej sceny, np. czas po wschodzie słońca wystarczy wejść w zakładkę "sceny" - druga od lewej na dole ekranu głównego, następnie kliknąć naszą scenę i możesz ją edytować.

Aby usunąć scenę, po wejściu w nią, klikamy ołówek po prawej na górze i wybieramy "Usuń Smart" następnie potwierdzamy klikając "Ok"

 

Testowanie i dostosowywanie ustawień sterownika rolet tuya

Po skonfigurowaniu sterownika rolet Tuya WiFi zalecamy przetestowanie wszystkich funkcji i dostosowanie ustawień według Twoich preferencji. Sprawdź, czy sterownik prawidłowo otwiera i zamyka rolety oraz czy sceny i automatyzacje działają zgodnie z oczekiwaniami.

Podsumowanie

Dzięki sterownikowi rolet Tuya WiFi możesz cieszyć się pełną kontrolą nad roletami w swoim inteligentnym domu. Konfiguracja i integracja tego urządzenia są stosunkowo proste, a korzyści, takie jak zdalne sterowanie, harmonogramy czasowe i automatyzacje, sprawiają, że Twój dom staje się jeszcze bardziej inteligentny i funkcjonalny. Pamiętaj, aby korzystać z aplikacji Tuya Smart, aby optymalnie wykorzystać potencjał sterownika rolet Tuya WiFi.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.98 / 5.00 989 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-13
Godni polecenia
2024-06-12
Ok
pixel