Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak schłodzić dom lub mieszkanie? 5 skutecznych sposobów

2021-06-18
Jak schłodzić dom lub mieszkanie? 5 skutecznych sposobów

Jak stworzyć przyjemną atmosferę w mieszkaniu lub domu i ochłodzić mieszkanie? Z tego poradnika dowiesz się jak to zrobić skutecznie!

 

Upalne dni mogą nam naprawdę dokuczyć, duchota i gorące powietrze wewnątrz pomieszczeń powodują ze nie mamy siły i ochoty pracować, uczyć się i szybciej czujemy zmęczenie. Poniżej nasze rady jak skutecznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniach.

 

Sposoby domowe

 

1.      Wietrzenie pomieszczeń

 

 

Wietrzenie jest najbardziej efektywne gdy robimy je na przestrzał, otwierając okna po przeciwległych stronach mieszkania. Różnica ciśnień wewnątrz mieszkania oraz na zewnątrz powoduje cyrkulacje powietrza, która wymienia gorące powietrze wewnątrz na świeże, chłodniejsze z zewnątrz.   Najlepszy czas na wietrzenie? Noc! A konkretnie to druga połowa nocy, po zachodzie słońca ziemia oddaje ciepło, nagrzane mury utrzymują jeszcze jakiś czas ciepłe powietrze na zewnątrz jak kaloryfery. Ważne aby podczas wietrzenia być pewnym ze na zewnątrz temperatura jest niższa niż wewnątrz. Wiele osób popełnia błąd i otwiera okna w południe lub chwile po południu gdy czują, że w pomieszczeniach robi się gorąco, chwilowy ruch powietrza daje wrażenie, że pomieszczenie się chłodzi, nic bardziej mylnego, zamiast chłodzić to wpuszczamy gorące powietrze do wewnątrz. Dlatego gdy wietrzymy rano najlepiej do ok 10:30. Gdy okna wychodzą na jedną stronę, wtedy możemy skorzystać z drzwi wejściowych, trzeba tylko pamiętać aby nikt niepowołany nie dostał się wtedy do mieszkania. Z pomocą może przyjść czujnik ruchu, który poinformuje nas o tym fakcie. W monitorowaniu aktualnego stanu otwarcia i zamknięcia okien i drzwi może pomóc także czujnik otwarcia, dzięki niemu mamy stały podgląd czy okna i drzwi są zamknięte i możemy dostać powiadomienie gdy ktoś otworzy okno.

 

2.      Zasłony lub rolety

 

Aby ograniczyć dostęp promieni słonecznych do wnętrza pomieszczenia możemy zastosować zasłony lub rolety. Rozwiązanie to jest bardzo dobre, ale często ciężko jest w odpowiednim momencie zasłonić okno, czasem niema nas w domu a czasem po prostu możemy przypomnieć sobie o tym za późno. Warto zautomatyzować tę czynność. Z pomocą przychodzi nam Moduł automatycznego sterowania roletami Wi-Fi Sonoff Dual R3, działa on samoczynnie bez potrzeby instalacji różnych konwerterów. Mamy możliwość sterowania roletami zdalnie z telefonu komórkowego poprzez darmową aplikacje oraz ustawienia automatycznych scen, np. wiemy ze słońce zaczyna zaglądać do pomieszczenia około godziny 16, więc ustawiamy harmonogram aby rolety opuściły się o godzinie 15:45. Dodatkowym plusem jest to, że taki harmonogram może też otworzyć nasze rolety rano gdy wstajemy. Takie rozwiązanie ogromnie podnosi komfort w naszym mieszkaniu lub domu.

 

Nowoczesne metody

 

 1.      Wentylator i oczyszczacz powietrza

 

Pierwszy i jeden z najpowszechniejszych sposobów na chłodzenie pomieszczeń. Jest tani, szeroko dostępny, instalacja ogranicza się często do podłączenia go do prądu, jednak tak naprawdę daje on tylko złudzenie chłodzenia powietrza poprzez wprowadzenie go w ruch. Wentylatory nie są złymi rozwiązaniami, a ustawione przy oknie, gdy na zewnątrz zrobi się już chłodno znakomicie mogą rozprowadzić chłodne powietrze z zewnątrz po pomieszczeniu. Na podobnej zasadzie działają także oczyszczacze, które wprawiają powietrze w ruch dodatkowo oczyszczając je z pyłków i innych zanieczyszczeń. Wentylator może być włączany ręcznie lub przy pomocy inteligentnego gniazdka takiego jak SONOFF S26 do którego podepniemy nasze urządzenie. Warto też zastanowić się nad dokupieniem dodatkowego czujnika temperatury np. SONOFF SNZB-02 który pozwoli na pełną automatyzacje procesu włączania wentylatora. Po wykryciu przekroczenia konkretnej temperatury wyśle sygnał do gniazdka, aby włączyło urządzenie. Dodatkowym plusem jest to, że możemy włączyć wentylator na noc i ustawić w gniazdku określony czas po jakim ma się on wyłączyć, przez co nie musimy wstawać z łóżka w środku nocy tylko po to by nacisnąć przycisk.

 

2.       Klimatyzator

 

Kolejny z Najpowszechniejszych sposób chłodzenia pomieszczeń w biurach, sklepach i innych miejscach użyteczności publicznej. Efekt działania jest natychmiastowy i jest to jeden z najszybszych sposobów schłodzenia pomieszczenia. Do wyboru mamy klimatyzatory przenośne jak i te montowane na stałe. Urządzenia montowane na stałe często wyposażone są w moduły komunikacyjne Wi-Fi, dzięki którym możemy ustawić na nich harmonogram lub uruchomić je zdalnie z poziomu aplikacji. W przypadku urządzeń przenośnych taka opcja często nie występuje. Rozwiązaniem tego problemu może być inteligentne gniazdko takiej jak SONOFF S26 do którego podepniemy klimatyzator. Warto też zastanowić się nad dokupieniem dodatkowego czujnika temperatury np. SONOFF SNZB-02 który pozwoli na pełną automatyzacje procesu włączania klimatyzacji. Po wykryciu przekroczenia konkretnej temperatury wyśle sygnał do gniazdka, aby włączyło klimatyzator.

 

3.      Roleta zewnętrzna

 

Rolety zewnętrzne, nazywane także elewacyjnymi, to ciekawa i wielofunkcyjna alternatywa dla dawnych okiennic. Wykonane zazwyczaj z aluminiowych profili wypełnionych pianką poliuretanową, rolety są mocowane na zewnątrz - w specjalnej skrzynce bądź w odpowiednio przygotowanej komorze w nadprożu okiennym (ta opcja możliwa jest jedynie, gdy budynek jest dopiero projektowany lub wznoszony).

Rolety zewnętrzne zakrywające okna ograniczają dostęp promieni słonecznych i ciepłego powietrza do środka domu, zachowując optymalny poziom temperatury. Z kolei zimą rolety chronią wnętrze przed chłodem. Sterowanie takim systemem odbywa się przewodowo, poprzez przełącznik klawiszowy lub dzięki zastosowaniu modułu SONOFF Dual R3, podobnie jak do rolet wewnętrznych mamy możliwość stosowania automatyzacji oraz harmonogramów, które mogą automatycznie sterować roletą

 

 

Ważne

 

Pamiętaj ze urządzenia domowe takie jak kuchenka, piekarnik i żelazko oraz żarówki starego typu również wytwarzają ciepło, które podgrzewa powietrze z zewnątrz, jeśli to możliwe ogranicz korzystanie z nich podczas upałów.

 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

Sonoff S26TPE-FR | Gniazdko WiFi

Sonoff S26TPE-FR | Gniazdko WiFi

49,00 zł brutto/1szt.Cena regularna 57,00 zł brutto/1szt.
Sonoff SNZB-03 ZigBee | Czujnik ruchu

Sonoff SNZB-03 ZigBee | Czujnik ruchu

43,00 zł brutto/1szt.Cena regularna 49,00 zł brutto/1szt.
Sonoff SNZB-04 ZigBee  Czujnik otwarcia drzwi/okna

Sonoff SNZB-04 ZigBee Czujnik otwarcia drzwi/okna

34,00 zł brutto/1szt.Cena regularna 39,00 zł brutto/1szt.
Sonoff DUAL R3 | Przekaźnik 2 kanały, Rolety pomiar energii

Sonoff DUAL R3 | Przekaźnik 2 kanały, Rolety pomiar energii

60,90 zł brutto/1szt.Cena regularna 79,00 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.98 / 5.00 990 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-04
super usluga, polecam
2024-05-30
Wszystko w jak najlepszym porzadku.
pixel