Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Inteligentny dom bez remontu! Ile to kosztuje?

2021-07-23
Inteligentny dom bez remontu! Ile to kosztuje?

Inteligentny dom bez remontu!

Inteligentny dom, smart home: te hasła zna każdy. Co kryje się za tymi pojęciami? Czy inteligentny dom wymaga remontu? Jak zaprojektować inteligentny dom i czy można to zrobić samodzielnie? I co najważniejsze, jaka jest cena inteligentnego domu? Od czego zacząć przy tworzeniu inteligentnych instalacji. Odpowiedzi na te i inne pytania, znajdziesz w naszym artykule.

 

Co przychodzi Ci na myśl, słysząc frazę „Inteligentny dom”? Czy masz przed oczami futurystyczny budynek, pełen zaawansowanych technologii, skomplikowanych, a zarazem kosztownych instalacji oraz setek czujników, połączonych z centralnym superkomputerem, który w dodatku będzie z Tobą rozmawiał? Piękna wizja, ale nie do końca zgodna z prawdą. A przynajmniej jeszcze nie teraz ;)

 

Inteligentny dom jest tak naprawdę zbiorem prostych i powszechnie znanych oraz dostępnych elementów, czyli urządzeń, które połączone są w jeden system. Ostateczna liczba podłączonych urządzeń oraz to za co będą te urządzenia odpowiadać zależy tylko od Ciebie. Wybór na rynku jest ogromny i możesz wybierać spośród pojedynczych urządzeń (na przykład: kamera, czujnik temperatury, czujnik otwarcia na drzwi lub okno, żarówka LED z wi-fi), jak i gotowych zestawów, które zostały stworzone przez nas aby rozwiązywać konkretne problemy poprzez zainstalowanie odpowiednich urządzeń i ustawienie automatyzacji.

 

W tym momencie większość urządzeń jest bardzo prosta w instalacji, jeżeli to urządzenia bezprzewodowe, to zazwyczaj wystarczy kilka kliknięć i są gotowe do działania ze względu na to że producenci oferują bardzo przejrzyste i intuicyjne interfejsy użytkownika. W przypadku urządzeń zasilanych z sieci jak np. Inteligentny dotykowy włącznik Wifi wymagane jest jeszcze przykręcenie 3 przewodów elektrycznych, co także jest bardzo intuicyjne, instrukcja jasno pokazuje, gdzie który z przewodów powinien być zamocowany. Jedyne narzędzie, które jest nam niezbędne to śrubokręt.

 

Dzisiejsze urządzenia inteligentnego domu bez problemu zainstalujesz samodzielnie.

 

Dodatkową zaletą instalacji systemu przez samego siebie jest to, że w szybki i łatwy sposób możemy zmienić w nim co tylko chcemy bez pomocy osób trzecich i dodatkowych kosztów, a także skonfigurować urządzenia dokładnie tak jak tego zapragniemy, aby były dostosowane do naszego stylu życia. 

 

Czy mogę zainstalować instalacje inteligentnego domu w istniejącym już budynku bez przeprowadzania remontu?

 

Rozwiązania inteligentnego domu czyli Smart Home nie są tylko zarezerwowane dla budynków w trakcie powstawania, ale także dla istniejących wykończonych już lokalizacji. Oczywiście, najlepiej jest zaplanować wszystko wcześniej zanim dom lub mieszkanie będą w pełni wykończone, natomiast z uwagi na wiele protokołów komunikacji i sposobów na sterowanie określonymi urządzeniami nigdy nie będziemy na straconej pozycji. Wszystkie urządzenia przewodowe mają swoje bezprzewodowe odpowiedniki, dlatego nie warto się przejmować, jeżeli nie pomyśleliśmy o systemie inteligentnego domu wcześniej.

Odpowiadając na pytanie: TAK, aby stworzyć instalacje inteligentnego domu nie potrzebujesz robić remontu, co więcej, taka instalacja wcale nie będzie gorsza od tej zaplanowanej na etapie budowy.

 

 

Czy inteligentny dom jest drogi? Ile kosztuje?

 

 Na to pytanie trzeba odpowiedzieć: TO ZALEŻY, decydując się na rozwiązania do samodzielnego montażu stanowczo zredukujemy koszty przy inteligentnej instalacji. Naszą instalacje możemy zacząć od jednego przekaźnika na przykład do sterowania oświetleniem zewnętrznym lub jednego czujnika śledzącego temperaturę w danym pomieszczeniu. Dalszy rozwój instalacji możemy odłożyć w czasie, w ten sposób nawet nie odczujesz wydatków związanych ze swoim inteligentnym domem. Jeżeli decydujesz się na zrobienie instalacji samemu, zacząć możesz nawet z budżetem kilkudziesięciu złotych, aby kupić jeden podstawowy element taki jak przekaźnik lub włącznik WiFI

 

 Po co mi inteligentny dom? 

 

Inteligentny dom, jako instalacja, odgrywa wiele ról:

-Zwiększa bezpieczeństwo w domu, w mieszkaniu i w firmie;

-Pozwala monitorować to co dzieje się podczas twojej nieobecności

-Minimalizuje koszty związane z awariami, włamaniem lub kradzieżą.

 

Przykłady, które pokazują zalety inteligentnych instalacji.

 

-Dzięki systemom Smart Home Twój dom, firma i mieszkanie staną się bezpieczniejsze. Podczas dłuższej nieobecności włączniki światła mogą włączać oświetlenie o odpowiednich porach, aby imitować twoją obecność.

-Po odpowiednim zaprogramowaniu żarówki LED wi-fi mogą ściemniać się, tworząc w pokoju dziecięcym przyjemny półmrok. Maluchy nie obudzą się dzięki temu w całkowitej ciemności.

-Inteligentne gniazdko sprawią, że przez włączone żelazko, radio, telewizor lub wentylator nie trzeba będzie szybko wracać do domu. Jednym kliknięciem wyłączysz zasilanie, jadąc autobusem albo stojąc samochodem na światłach.

-W ten sam sposób włączysz po południu piekarnik, który zacznie podgrzewać posiłek np. 20 minut przed Twoim przyjściem, albo aktywujesz podgrzewacz wody, by zażyć gorącej kąpieli.

-Kamera IP zapewni Ci stały podgląd na zewnątrz lub w środku, tak by cały czas kontrolować co dzieje się w domu lub poza nim. Nie ważne czy jesteś w pracy, na drugim końcu kraju czy w innym zakątku świata, wystarczy Internet by mieć pełen podgląd na mieszkanie, dom lub firmę.  

-Dzięki modelom kamer wyposażonych w dwukierunkową komunikacje możesz porozumieć się z domownikami nie będąc w domu. Starsza osoba taka jak dziadek, babcia lub ciocia może odpowiedzieć Ci prosto do kamery, że potrzebuje pomocy lub ze wszystko jest w porządku, widzisz także, czy twoje dzieci nie z przesadzają z zabawą lub czy faktycznie odrabiają lekcje.

-Kamera domowa to także świetne urządzenie do podglądania co dzieje się z twoim zwierzątkiem podczas twojej nieobecności. Badania przeprowadzone przez behawiorystów zwierzęcych wykazały, że psy wytrzymują określoną ilość czasu w samotności, a potem zaczynają się nudzić. Dzięki kamerze podejmiesz odpowiednie kroki, tak aby twój pupil nie był smutny.

-Drugim filarem oprócz sterowania urządzeniami w inteligentnym domu jest monitorowanie warunków oraz instalacji które się w nim znajdują. Gdy rano pędzisz aby nie spóźnić się do pracy, możesz zapomnieć zakręcić gaz, specjalny czujnik gazu powiadomi Cię o tym aktywując alarm. Gdy dojdzie do zalania czujnik zalania natychmiast to wykryje i dostaniesz powiadomienie o tym fakcie aby zareagować, dodatkowo zdalnie sterowany zawór może odciąć wodę. Podobnie działają czujniki tlenku węgla oraz dymu, które mogą uratować życie ostrzegając przed niebezpiecznymi gazami.

-Równie przydatnymi czujnikami są czujniki temperatury oraz moduły i systemy umożliwiające sterowanie ogrzewaniem (dowiesz się, czy w domu nie jest zbyt chłodno i włączysz zdalnie ogrzewanie), a także czujniki światła (gdy zajdzie słońce samoczynnie włączą się oświetlenie), ruchu (wykrywające ruch i informujące o tym, że ktoś wszedł do domu), czy też czujniki otwarcia drzwi/okien. Czujniki te można zainstalować w wielu nietypowych i ciekawych miejscach, na przykład w szafce z lekami, szafie z tajnymi dokumentami, barku z alkoholem czy na drzwiach lodówki.

-Wartościowe informacje pogodowe dostaniesz dzięki stacji pogodowej. Zawsze będziesz mieć aktualną i dokładną wiedze a propos temperatury, wilgotności oraz jakości powietrza zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Funkcje takie jak monitorowanie poziomu hałasu czy też ciśnienia atmosferycznego to także przydatne informacje znajdujące się w stacji pogodowej. Urządzenia takie jak Netamo gromadzą i analizują dane pomagając przewidzieć zmiany pogody oraz wskazując dobry czas na podjęcie aktywności czy przewietrzenie domu.

-Bramki, centralki czyli huby, umożliwią Ci z kolei skonfigurowanie wszystkich inteligentnych urządzeń w domu w jeden, zdalnie sterowany system. Współpracujący z wieloma aplikacjami, które mają możliwość integracji między sobą. Modele klasy premium mają często możliwość dodatkowego sterowania głosowego. 

-Systemy przeciw włamaniowe ostrzegające o włamaniu włączą syrenę, która wystraszy potencjalnych intruzów, natomiast nagranie z zajścia zostanie wysłane na serwer w chmurze, tak by nie był możliwy do usunięcia lokalnie poprzez wyjęcie karty lub kradzież urządzenia.  Powyższe instalacje dają się oczywiście integrować, zapewniając bezpieczeństwo, nadzór i kontrole nad domem, mieszkaniem albo biurem. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze elementy do sterowania oświetleniem .

 

Najchętniej wybierane produkty z kategorii sterowania oświetlenie 

 

 Włącznik światła

 

Sonoff TX to dotykowy i inteligentny włącznik światła. Może być obsługiwany za pomocą aplikacji, poprzez sieć WiFi, RF433MHz (modele T1, T2, T3) lub klasycznie, za pomocą dotyku. Możesz włączyć światło w wybranym pomieszczeniu w domu, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz. Wykonany z wysokiej jakości materiałów, takich jak odporny na wysoką temperaturę ABS i szkło hartowane, zapewniają bezpieczeństwo i idealnie komponują się z każdym pomieszczeniem. Delikatne podświetlenie włącznika, subtelnie podkreśla jego design i sprawia, że jest widoczny nocą.

 

Można zamontować go w standardowej puszce elektrycznej o średnicy 60mm, do poprawnego działania włącznika Sonoff niezbędny jest nowy typ instalacji z przewodem neutralnym (N)

 

 

 

Moduł dopuszkowy

 

Przekaźnik to urządzenie, które otwiera i zamyka obwód elektryczny. Ma on więc możliwość wpływania na prace urządzeń znajdujących się w układzie sterowania. Mówiąc najprościej – realizuje on funkcje włącz – wyłącz.

 

Dzięki dodaniu łączności wifi do przekaźnika tak jak w Sonoff MINI R2 – mamy możliwość sterowania tym przekaźnikiem lokalnie lub z dowolnego miejsca na ziemi. Do tego Sonoff MINI R2 posiada możliwość ustawienia: Harmonogramu, aby włączać lub wyłączać obwód o określonej godzinie, timer – który wyłączy obwód po pewnym czasie oraz sceny – które dają możliwość ustawienia automatyzacji np. gdy czujnik wykryje ruch to włącz światło.

 

 Przekaźnik dopuszkowy 2 kanałowy z możliwością instalacji na szynę DIN, funkcją sterowania roletą oraz pomiarem energii

 

Sonoff Dual R3 to dwu kanałowy Sterownik Wi-fi, który może niezależnie sterować dwoma obwodami z możliwością montażu na szynie DIN 35mm. Dodatkowo może pracować jako sterownik rolet i ma wbudowaną funkcje pomiaru zużycia energii elektrycznej niezależnie dla obu kanałów. Możliwość sterowania z każdego miejsca na ziemi odbywa się poprzez aplikację eWeLink z którą bardzo łatwo sparować sterownik przy pomocy wbudowanego modułu Bluetooth. W aplikacji możliwe jest ustawienie scen, harmonogramów oraz funkcji sterownika jak i podgląd na zużycie energii.

 

Typy obsługiwanych przełączników oraz tryby pracy 

 

Sterownik Sonoff Dual R3 współpracuje z przełącznikami oświetlenia oraz rolet obsługując monostabilne, bistabilne, schodowe oraz pozycyjne przełączniki. Tryby pracy obsługiwane przez sterownik: Klasyczne włączanie z możliwością analizy zużycia energii elektrycznej, Tryb roletowy czyli inteligentne sterowanie roletami okiennymi w trybie napędu silnika oraz ostatni Tryb licznika energii elektrycznej, w tym trybie urządzenie jest stale włączone (brak możliwości sterowania), rozwiązanie sprawdzi się gdy chcemy tylko monitorować zużycie energii elektrycznej i chcielibyśmy uniknąć przypadkowego wyłączenia zasilania.  

 

Montaż w puszce lub na szynie DIN 35mm 

 

Uwaga, aby zamontować sterownik Sonoff Dual R3 w puszce musi być ona odpowiednio głęboka, sterownik ma wymiary 54x49x24 mm dlatego nie zmieści się do zwykłej puszki 60 mm układając go napisami na obudowie w naszym kierunku. Możliwe jest zamontowanie go w puszce w pod kątem 90 stopni czyli bokiem, minimalna głębokość puszki to 60mm ze względu na szerokość (54 mm). Dodatkowo w opakowaniu znajdą państwo klips do zamocowania sterownika na szynie DIN 35mm.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 926 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-29
Szybka obsługa, sprzęt bardzo dobry
2024-03-28
Ok
pixel