SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

FIBARO Smart Home czyli inteligentny dom oparty o technologie Z Wave

2022-04-12
FIBARO Smart Home czyli inteligentny dom oparty o technologie Z Wave

WSTĘP - Jakie systemy istnieją na rynku i czym się różnią?

Na rynku znajdziemy w tej chwili wiele systemów, które pozwolą nam na stworzenie inteligentnego domu. Systemy Smart Home możemy podzielić według kilku kryteriów

 • Sposobu komunikacji
 • Typu użytkownika (wyjaśnienie w poniższym tekście)
 • Sterowania lokalnego i chmury producenta

Sposób komunikacji

Jeżeli chodzi o sposób komunikacji, to systemy możemy podzielić na przewodowe oraz bezprzewodowe.

W grupie systemów przewodowych znajdziemy rozwiązania od takich firm jak Loxone czy Greentone. Systemu te charakteryzują się tym, że jednostka sterująca razem z modułami wejściowymi, które odbierają sygnały (np. przyciśniecie przycisku) oraz modułami wyjściowymi (np. sterujące ściemnianiem czy włączaniem oświetlenia) znajdują się w jednej dużej szafie. Systemy te wymagają ułożenia instalacji w taki sposób, aby przewody od wszystkich elementów były doprowadzone do szafy sterującej.

Jeżeli chodzi o rozwiązania bezprzewodowe, możemy wprowadzić tutaj dodatkowy podział ze względu na klasę systemu, w pierwszej grupie znajdziemy takich producentów jak Sonoff, Aqara czy Tuya natomiast w drugiej grupie, którą śmiało możemy określić mianem premium jest na przykład system Fibaro oparty o technologie z-wave.

Systemy bezprzewodowe charakteryzują się tym, że opierają się na modułach podtynkowych ( małych modułach, które montujemy w puszkach elektrycznych pod włącznikami (łącznikami). Instalacja tego typu pozwala nam na stworzenie inteligentnego domu nawet po wykończeniu domu czy mieszkania. Moduły instaluje się dość szybko i sama konfiguracja również nie sprawia większych problemów. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest również to, że nie musimy od razu inwestować we wszystkie rozwiązania, a możemy tworzyć inteligentny dom stopniowo.

Typ użytkownika

Użytkowników systemów Smart Home, możemy podzielić na dwie grupy (jest to oczywiście pewne uproszczenie) Pierwsza grupa to użytkownicy DIY, natomiast druga grupa to użytkownicy, którzy nie chcą poświęcać swojego czasu na instalacje, a zamiast tego wolą ją zlecić instalatorowi. W przypadku pierwszej grupy tak naprawdę każdy system będzie dobry, zależy to tylko od preferencji użytkownika, czy Sonoff, Aqara, Fibaro, czy Tuya.

W przypadku drugiej grupy, czyli użytkownika, który nie chce samemu tworzyć inteligentnej instalacji, za to oczekuje stabilności działania, oraz nie chce ingerować i nadzorować swojego systemu, najlepszym wyborem będzie system wyższej klasy na przykład Fibaro, który poprzez dobrze dobrane oprogramowanie jest stabilniejszy od tańszych odpowiedników.

Sterowanie lokalne i Chmura

Sterowanie lokalne znajdziemy w systemach wyższej klasy, dlaczego? Dlatego, że kosztują one więcej, ale płacąc wyższą cenę płacimy również za pewne bezpieczeństwo, decydując się np. na bezprzewodowy system Fibaro zarządzany lokalnie, oparty o technologie z wave mamy pewność, że urządzenia działać będą przez długie lata. Kolejną zaletą lokalnego sterowania jest szybkość działania, w przypadku sterowania lokalnego komendy wysyłane do systemu nie wychodzą poza twój dom, wszystko odbywa się lokalnie.

Systemy oparte na chmurze, zdecydowanie tańsze, jednak korzystamy w nich z chmury producenta, który może po prostu wyłączyć swoje serwery (na 99,9% tak się nie stanie, ale ryzyko istnieje). W takich systemach większość rzeczy jest za darmo, natomiast jeżeli chcemy bardzo je rozbudować lub dodać bardziej zaawansowane funkcje, często będziemy musieli skorzystać z abonamentów które są jedyną opcją na rozszerzenie funkcjonalności.

Po tym wstępie musisz odpowiedzieć sobie na 3 pytania.

 • Jaki sposób komunikacji preferujesz
 • Jakim typem użytkownika jesteś
 • Jaki rodzaj sterowania wolisz zastosować u siebie

W dalszej części skupimy się na rozwiązaniach Fibaro opartych na protokole Z-Wave

System Fibaro oparty jest na modułach podtynkowych, do dyspozycji mamy takie moduły jak:

 • SINGLE SWITCH oraz DOUBLE SWITCH – prosty moduł przekaźnikowy do sterowania ON/OFF napięciem 230V w dwóch wersjach, jedno i dwu kanałowej
 • DIMMER 2 - Ściemniacz do oświetlenia 230 V, który może również sterować lampami niskonapięciowymi wyposażonymi w transformator elektroniczny
 • ROLLER SHUTTER 3 – Sterownik do rolet zasilanych napięciem 230V, oprócz podnoszenia i opuszczania kontroluje on również kąt nachylenia lameli.
 • RGBW CONTROLLER – Kontroler wykorzystywany do sterowania taśmami LED, możemy do niego połączyć taśmy RGB, RGBW lub białe
 • SMART MODULE oraz DOUBLE SMART MODULE – Moduł bez potencjałowy, który może sterować obwodem o napięciu 230V lub 24V

Ogromną zaletą modułów podtynkowych jest swoboda ich instalacji nie tylko poprzez nie duży rozmiar modułów, moduł możemy zainstalować do nowej instalacji elektrycznej, do istniejącej instalacji elektrycznej, możemy go przenieść w inne miejsce gdy zajdzie tak potrzeba, a nawet możemy wymontować wszystkie moduły, gdy zmieniamy miejsce zamieszkania i chcielibyśmy zabrać ze sobą urządzenie które zostały już przez nas zakupione. 

Pozwala to też podzielić prace na etapy. Możesz wyposażyć się w kilka modułów i zainstalować je w jednym pomieszczeniu, a za kilka miesięcy dokupić następne urządzenia i usmartowić kolejne pomieszczenia.

Komunikacja z wave

Z-Wave to protokół bezprzewodowy wykorzystuje częstotliwość 868,42 MHz do komunikacji pomiędzy urządzeniami oraz jednostką centralną. Ogromną zaletą protokołu jest synchronizacja w topologii mesh, oznacza to, że każde zasilane z sieci urządzenie jest repeterem czyli wzmacniaczem sygnału dla innych urządzeń, pozwala to na 4 krotne zwiększenie zasięgu. Realny zasięg urządzeń z wave to ok 40-50m, pozwala to na instalacje najdalszego urządzenia nawet 160 metrów od centrali.

Z-Wave to podstawowy rodzaj komunikacji wykorzystywany przez system Fibaro, dzięki temu ze jest to międzynarodowy standard, to do systemu możemy podłączyć również urządzenia innych producentów. Opierając swój inteligentny dom na protokole Z Wave nie obciążamy swojej sieci wifi, co przy instalacji kilkudziesięciu urządzeń może powodować opóźnienia w komunikacji, które są irytujące w codziennym funkcjonowaniu.

System Fibaro z czystym sumieniem możemy polecić każdemu użytkownikowi, instalacje możesz wykonać samodzielnie lub zlecić ją wykfalifikowanemu instalatorowi, ciągle rozwijana dedykowana aplikacja oraz wsparcie nowych rozwiązań, takich jak wprowadzenie protokołu Zigbee do najnowszych centralek HC3 (Home Center 3) sprawia, że sterować możemy tak naprawdę wszystkim.

Dla wymagających użytkowników dostępne są również dodatkowe moduły, które pozwalają komunikować się z urządzeniami po protokole MODBUS ,DALI czy KNX.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

Home Center 3 Lite FIBARO Centrala Z Wave

Home Center 3 Lite FIBARO Centrala Z Wave

548,73 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 573,30 zł/1szt.Cena regularna 819,00 zł brutto/1szt.
Dimmer 2 Ściemniacz FIBARO (FGD-212) Z-Wave

Dimmer 2 Ściemniacz FIBARO (FGD-212) Z-Wave

265,36 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 265,30 zł/1szt.Cena regularna 396,06 zł brutto/1szt.
Roller Shutter 3 Sterownik Rolet FIBARO (FGR223)

Roller Shutter 3 Sterownik Rolet FIBARO (FGR223)

253,93 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 265,30 zł/1szt.Cena regularna 379,00 zł brutto/1szt.
RGBW Controller 2 Sterownik Ściemniacz LED (FGRGBWM-442)

RGBW Controller 2 Sterownik Ściemniacz LED (FGRGBWM-442)

265,36 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 265,30 zł/1szt.Cena regularna 396,06 zł brutto/1szt.
The Heat Controller + Czujnik Temperatury Głowica Termostatyczna

The Heat Controller + Czujnik Temperatury Głowica Termostatyczna

411,23 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 419,30 zł/1szt.Cena regularna 613,77 zł brutto/1szt.
The Heat Controller FIBARO głowica termostatyczna ZWave

The Heat Controller FIBARO głowica termostatyczna ZWave

369,20 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 349,30 zł/1szt.Cena regularna 551,04 zł brutto/1szt.
Temperature Sensor FIBARO dodatkowy czujnik temperatury

Temperature Sensor FIBARO dodatkowy czujnik temperatury

88,18 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 90,30 zł/1szt.Cena regularna 131,61 zł brutto/1szt.
Door Window Sensor 2 FIBARO czujnik otwarcia okna ZWave

Door Window Sensor 2 FIBARO czujnik otwarcia okna ZWave

223,33 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 223,30 zł/1szt.Cena regularna 333,33 zł brutto/1szt.
Flood Sensor FIBARO czujnik zalania ZWave

Flood Sensor FIBARO czujnik zalania ZWave

299,97 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 272,30 zł/1szt.Cena regularna 447,72 zł brutto/1szt.
Wall Plug E FIBARO inteligentne gniazdko ZWave

Wall Plug E FIBARO inteligentne gniazdko ZWave

213,73 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 223,30 zł/1szt.Cena regularna 319,00 zł brutto/1szt.
Motion Sensor FIBARO Multi sensor czujnik ruchu

Motion Sensor FIBARO Multi sensor czujnik ruchu

265,36 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 258,30 zł/1szt.Cena regularna 396,06 zł brutto/1szt.
Smart Implant FIBARO Mikro przekaźnik bez potencjałowy

Smart Implant FIBARO Mikro przekaźnik bez potencjałowy

223,33 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 195,30 zł/1szt.Cena regularna 333,33 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.98 / 5.00 968 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Ok
2024-05-04
Polecam. Obsługa zamówienia oraz obsługa reklamacji - jako osoba również pracujaca w e-handlu oceniam 5/5. Napewno tu wrócę ! Pozdrawiam
pixel