Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co to jest Zigbee? Co można podłączyć do Zigbee?

2024-01-10
Co to jest Zigbee? Co można podłączyć do Zigbee?

Co to jest Zigbee? Co można podłączyć do Zigbee?

ZigBee, jako innowacyjna technologia, odgrywa kluczową rolę w rozwoju inteligentnych domów i sieci bezprzewodowych. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, obserwujemy wzrost popularności systemów domowych wykorzystujących ZigBee, co świadczy o jego znaczeniu i wszechstronności.

Co to jest ZigBee?

ZigBee to protokół transmisji danych w sieciach bezprzewodowych typu mesh i cluster tree, znany z efektywnego wykorzystania energii i przepustowości do 250 kbps, przy zasięgu do 100 metrów. W porównaniu z Wi-Fi, ZigBee zapewnia mniejsze zużycie energii i większy zasięg, choć oferuje mniejszą przepustowość danych.

Rozwój i Specyfikacja Techniczna ZigBee

ZigBee zostało opracowane w 2002 roku, a kluczowe momenty jego rozwoju to wprowadzenie wersji 1.0 w 2004 roku i specyfikacji 3.0 w 2016 roku. Technologia ta wykorzystuje standard IEEE 802.15.4, stosując CSMA/CA jako metodę dostępu i różne modulacje w zależności od pasma częstotliwości.

Urządzenia i Zastosowanie ZigBee

W systemie ZigBee wyróżniamy trzy typy urządzeń:

 • koordynator: utrzymuje całą siećl: na przykład bramka Zigbee
 • router: urządzenie pośredniczące - na przykład sterownik do puszkowy zasilany 230V
 • urządzenia końcowe - na przykład: czujnik ruchu, czujnik zalania, sterownik do puszkowy

Urządzenia 230V mogą być routerami ale nie muszą - mogą przekazywać sygnał Zigbee dalej.

Technologia ta znalazła zastosowanie w automatyce domowej oraz systemach alarmowych, umożliwiając podłączenie różnorodnych urządzeń, takich jak czujniki, oświetlenie czy termostaty.

Zalety i Wyzwania Technologii ZigBee

Zalety ZigBee obejmują niezawodność, niskie zużycie energii i wsparcie od wielu producentów. Wyzwania to m.in. kompatybilność urządzeń i bezpieczeństwo sieci. Warto zauważyć, że ZigBee może działać niezależnie od internetu, choć jego funkcjonalność może być ograniczona.

Jeżeli automatyzacje wykonują się na serwerze w chmurze, bez Internetu nie będą się one wykonywały.

Porównanie ZigBee z innymi Technologiami Bezprzewodowymi

ZigBee różni się od Wi-Fi i Bluetooth pod względem zasięgu, przepływności i bezpieczeństwa. Jego zasięg i energooszczędność czynią go bardziej odpowiednim dla automatyki domowej, choć Wi-Fi oferuje szybszą transmisję danych. ZigBee generalnie nie zakłóca Wi-Fi, ale warto być świadomym potencjalnych interferencji.

Porównanie ZigBee z Wi-Fi, Bluetooth, Matter i Thread:

ZigBee vs. Wi-Fi:
 • Zasięg: ZigBee ma zazwyczaj mniejszy zasięg niż Wi-Fi.
 • Przepustowość: Wi-Fi oferuje wyższą przepustowość i szybszą transmisję danych.
 • Zużycie energii: ZigBee jest bardziej energooszczędny niż Wi-Fi.
 • Zastosowanie: Wi-Fi jest preferowane dla urządzeń wymagających dużego transferu danych, ZigBee dla automatyki domowej i sensorów.
ZigBee vs. Bluetooth:
 • Zasięg: Bluetooth ma zazwyczaj mniejszy zasięg niż ZigBee.
 • Zużycie energii: Obie technologie są energooszczędne, ale ZigBee jest bardziej optymalne dla sieci domowych.
 • Połączenie: Bluetooth jest częściej używany do bezpośredniego połączenia urządzeń, ZigBee do tworzenia sieci mesh.
ZigBee vs. Matter:
 • Standardy: Matter to nowy standard wspierany przez wielu producentów, mający na celu zapewnienie interoperacyjności między urządzeniami IoT różnych marek.
 • Technologia: ZigBee jest specyficznym protokołem, podczas gdy Matter jest bardziej elastyczny i obejmuje różne protokoły, w tym ZigBee.
 • Zastosowanie: Matter ma na celu unifikację różnych technologii smart home, aby urządzenia mogły się ze sobą łączyć i pracować w jednej aplikacji.
ZigBee vs. Thread:
 • Podobieństwa: Obie technologie są oparte na IEEE 802.15.4 i przeznaczone do zastosowań IoT.
 • Zabezpieczenia: Thread oferuje bardziej zaawansowane funkcje zabezpieczeń niż standardowy ZigBee.
 • Sieć: Thread zapewnia lepszą skalowalność i niezawodność sieci mesh w porównaniu z ZigBee.

Przyszłość ZigBee

Oczekuje się, że ZigBee będzie nadal ewoluować, dostosowując się do rosnących potrzeb inteligentnych technologii domowych i przemysłowych. Możliwe innowacje mogą obejmować większy zasięg i lepszą kompatybilność z innymi technologiami.

Instalacja i Konfiguracja ZigBee:

 • Aby zainstalować ZigBee, potrzebna jest bramka ZigBee, która służy jako centralny punkt komunikacji.
 • Bramkę należy podłączyć i skonfigurować zgodnie z instrukcjami producenta - zazwyczaj poprostu dodać do aplikacji.
 • Urządzenia ZigBee można sparować z bramką, co pozwala na ich zdalne sterowanie i monitorowanie.
 • Do obsługi systemu ZigBee często wykorzystywane są dedykowane aplikacje, takie jak: Tuya, Smart Life, Philips Hue lub Samsung SmartThings.

ZigBee jest technologią o wielkim potencjale, która już teraz zmienia oblicze inteligentnych domów i sieci bezprzewodowych. Zalety, takie jak niskie zużycie energii i duża niezawodność, czynią go atrakcyjnym rozwiązaniem dla przyszłych innowacji w dziedzinie automatyki domowej.

Zigbee Pytania i odpowiedzi: FAQ

Co jest lepsze WiFi czy ZigBee?
To zależy od potrzeb. WiFi oferuje wyższą przepustowość danych i jest lepsze do przesyłania dużych ilości danych (np. streaming wideo), podczas gdy ZigBee jest bardziej energooszczędny i lepiej nadaje się do automatyki domowej i urządzeń IoT z mniejszym zużyciem danych.

Co to jest system ZigBee?
ZigBee to protokół komunikacyjny do tworzenia personalnych sieci bezprzewodowych (WPAN) o niskim zużyciu energii, często używany w automatyce domowej, sensorach i urządzeniach IoT.

Co można podłączyć do ZigBee?
Do ZigBee można podłączyć różnorodne urządzenia inteligentnego domu, takie jak czujniki, oświetlenie, termostaty, inteligentne zamki, żaluzje i wiele innych urządzeń IoT.

Czy ZigBee działa bez internetu?
Tak, ZigBee może działać bez internetu, ale jego funkcjonalność może być ograniczona bez dostępu do zdalnych usług w chmurze lub sterowania.

Czy ZigBee zakłóca WiFi?
ZigBee i WiFi mogą działać na tych samych częstotliwościach (2,4 GHz), co może prowadzić do potencjalnych zakłóceń, ale zazwyczaj są one minimalne i można ich uniknąć przez odpowiednie konfiguracje sieci np. ustawienie innych kanałów.

Jaka aplikacją do ZigBee?
Wybór aplikacji zależy od producenta urządzenia i bramki ZigBee. Popularne aplikacje to: Tuya, Smart Life, eWelink, Philips Hue, Samsung SmartThings, Amazon Alexa, czy Apple HomeKit.

Jak zainstalować ZigBee?
Aby zainstalować ZigBee, należy podłączyć bramkę ZigBee do sieci domowej, a następnie sparować z nią urządzenia ZigBee poprzez aplikację lub interfejs użytkownika bramki.

Czy potrzebna jest bramka ZigBee?
Tak, bramka ZigBee jest potrzebna do komunikacji i zarządzania urządzeniami ZigBee w domowej sieci bezprzewodowej.

Jak podłączyć ZigBee?
Aby podłączyć urządzenie ZigBee, należy je umieścić w zasięgu bramki ZigBee, a następnie skonfigurować je przy użyciu aplikacji lub interfejsu użytkownika bramki.

Jaki jest zasięg ZigBee?
Zasięg ZigBee może wynosić od 10 do 100 metrów, w zależności od warunków środowiskowych i obecności przeszkód.

Jak zainstalować bramkę ZigBee?
Zainstalowanie bramki ZigBee polega na podłączeniu jej do źródła zasilania i sieci domowej, a następnie skonfigurowaniu jej przez aplikację mobilną lub interfejs webowy.

Jak sparować bramkę ZigBee?
Aby sparować bramkę ZigBee, należy uruchomić tryb parowania na bramce (często poprzez aplikację lub przycisk na urządzeniu), a następnie włączyć tryb parowania na urządzeniu ZigBee, które chcemy podłączyć.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.98 / 5.00 989 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-04
Ok
2024-05-31
wszystko ok
pixel