SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Co to jest Home Assistant?

2021-05-07
Co to jest Home Assistant?

HOME ASSISTANT

Jeśli jest jedna rzecz, która jest irytująca w inteligentnym domu, to konieczność korzystania z wielu aplikacji do wszystkiego.  

Te, które istnieją, mają ograniczenia: HomeKit ma ograniczone wsparcie urządzeń i działa tylko na urządzeniach Apple; SmartThings ma ograniczone wsparcie i wymaga zakupu dedykowanego sprzętu.  

Home Assistant omija te problemy.  

Darmowe narzędzie, Home Assistant wymaga tylko Raspberry Pi 3 lub Raspberry Pi 4 do uruchomienia. Po zainstalowaniu można go podłączyć do setek urządzeń, dzięki jego integracjom, tworząc centralny system do kontroli wszystkiego w domu.  

Dodatkowym plusem jest to ze jest on kompatybilny z HomeKit, co pozwala na kontrole urządzeń nie kompatybilnych z HomeKit poprzez aplikacje Dom.  

Kolejna zaleta jest taka, że Home Assistant pozwala nam tworzyć automatyzacje w jednym miejscu do sterowania wszystkimi urządzeniami. Możemy definiować wiele reguł, tak aby zautomatyzować co tylko chcemy. Na podobne automatyzacje pozwoli nam tez IFTTT, lecz w przypadku Home Assistant będzie odbywać się to dużo płynniej i będziemy mieć nad wszystkim lepszą kontrole.

 

Home Assistant to system który trzeba poznać i poświęcić na niego trochę czasu, nie przypadnie on do gustu każdemu, ze względu na to ze nie jest tak intuicyjny jak aplikacja Ewelink obsługująca Urządzenia Sonoff czy Aplikacja obsługująca urządzenia Aqara. Jednak Home Assistant daje nam większe możliwości i pozwala na połączenie ze sobą urządzeń np. od Aqara oraz Sonoff.

 

Plusy

 

-Integracja z ogromną liczbą urządzeń

-Wiele obsługiwanych protokołów komunikacji

-Nieograniczone możliwości ustawiania scen i automatyzacji

-Wsparcie społeczności

 

Minusy

 

-Trudna konfiguracja

 

Lista integracji

 

 

Co potrzebujesz do instalacji Home Assistant?

 

Najprościej jest zainstalować Home Assistant na Raspberry Pi. Zamiast działać jako aplikacja na szczycie systemu operacyjnego Raspberry Pi, Home Assistant uruchamia swój własny system operacyjny, który musi być zainstalowany od podstaw.

 

Aby to zrobić, należy najpierw pobrać Balena Etcher, narzędzie do flashowania plików OS na karty SD i dyski USB.

 

Po pobraniu i zainstalowaniu, wkładamy kartę microSD do czytnika w komputerze i uruchamiamy Etcher.

 

Wybierz opcję Flash from URL, a następnie trzeba umieścić w prawidłowym adresem URL w oparciu o Raspberry Pi, które masz.

Opcje do wyboru:

 

Raspberry Pi 4

 

Raspberry Pi 3

 

Możesz sprawdzić zaktualizowane adresy URL na stronie instalacji Home Assistant.

 

Wklej adres URL, który chcesz, a następnie kliknij przycisk OK

 

Następnie kliknij przycisk Select target i wybierz kartę microSD z listy. Upewnij się, że wybierasz właściwe urządzenie, gdyż to, które wybierzesz, zostanie wymazane.

 

Po zakończeniu, kliknij przycisk Flash i OS zostanie pobrany, a następnie zainstalowany na wybranej karcie SD.

 

 

Po zakończeniu, można włożyć kartę microSD do Raspberry Pi, podłączyć kabel Ethernet i włączyć go. Twój Pi automatycznie uruchomi się w Home Assistant. Daj Raspberry Pi kilka minut, aby mogło się uruchomić. Następnie z  poziomu przeglądarki internetowej,  odwiedz adres: http://homeassistant.local:8123/.

 

Home Assistant najpierw musi się skonfigurować, więc pojawi się strona internetowa z informacją, że jest on konfigurowany i że proces ten może trwać do 20 minut, więc trzeba poczekać aż proces ten się zakończy.

 

 

Po zakończeniu, zostaniesz poproszony o wprowadzenie nazwy użytkownika i hasła, następnie kliknij przycisk Utwórz konto. Następnie użyj mapy, aby wybrać swoją lokalizację i kliknij przycisk Dalej.

 

Na następnym ekranie zobaczysz, że Home Assistant automatycznie wykrył niektóre z urządzeń, które znalazł w sieci domowej.

 

Możesz kliknąć dowolne wykryte urządzenie, aby rozpocząć jego konfigurację, lub możesz pominąć tę czynność i zainstalować urządzenia później.

 

Wersja demo do testowania

DEMO

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.98 / 5.00 967 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-18
Super
2024-05-04
Szybkie i sprawne zakupy. Przesyłka dojechała na drugi dzień
pixel